רגע לפני ההתמודדות על תואר האליפות
רגע לפני ההתמודדות על תואר האליפות
רועי אייזנברג, מאמנה של גולדן טורס חולון ועוזר מאמן נבחרת הנשים של ישראל, בטור מיוחד לקראת סדרת גמר הפלייאוף בליגת אתנה ווינר לנשים בכדורסל בין מכבי בן/בנות אשדוד לאליצור נווה דוד רמלה.
מאת: עורך האתר     30/03/2018

 רועי אייזנברג, מאמנה של גולדן טורס חולון ועוזר מאמן נבחרת הנשים של ישראל, בטור מיוחד לקראת סדרת גמר הפלייאוף בליגת אתנה ווינר לנשים בכדורסל בין מכבי בן/בנות אשדוד לאליצור נווה דוד רמלה.  


רועי אייזנברג. 

לקראת פתיחת סדרת הפלייאוף בין מכבי בן/בנות אשדוד לאליצור נווה דוד רמלה, פנינו למאמן רועי אייזנברג וביקשנו ממנו לנתח את מצבן של הקבוצות ערב שריקת הפתיחה. דבר המאמן.
 
מאת: רועי אייזנברג

המפגש האחרון בגמר הפלייאוף בין מכבי בן/בנות אשדוד לאליצור נווה דוד רמלה היה לפני 3 שנים, אז אלי רבי היה מאמן אשדוד ועדן ענבר היה מאמן רמלה. זה נגמר עם אליפות של אשדוד, שהיתה אז הפייבוריטית וגם היום, לפני תחילת סדרת הגמר סל, היא הפייבוריטית המוחלטת לזכייה רביעית בתואר האליפות. את יחסי הכוחות בין הכוחות ניתן לנתח בכמה זוויות ובהתייחסות למספר נקודות.

המאמן
בעשור האחרון תארי האליפות מתחלקים בעיקר בין עדן ענבר לאלי רבי. למעט עונת הדאבל ההיסטורית של אשדוד עם המאמן עדני דגן.


עדן ענבר. טקטיקן מחונן

מדובר בשני מאמנים מצוינים. עם אחד מהם, עדן ענבר, אני משתף פעולה כשלוש שנים כעוזר בנבחרת ישראל , מדובר במאמן יסודי מאד המגיע מוכן לכל משחק שהינו טקטיקן מחונן.


אלי רבי. 

תחת אלי רבי עבדתי שנים רבות באיגוד הכדורסל, בזמן שניהל את האגף המקצועי של כדורסל הנשים, והגדולה שלו כמאמן בעיני היא היכולת להוציא תמיד את המקסימום מחומר השחקניות העומד לרשותו, בעיקר כשמדובר במאני-טיים.

אם אני צריך להעריך את יחסי הכוחות בין שני המאמנים, מדובר בשני הגלדיאטורים ואסמן שיווין ביניהם.

סגלים
הניתוח הוא על סמך הסגלים העומדים לרשות שתי הקבוצות, בשכלול מספר מפגשים לא מבוטל שיצא לי, כמאמן אליצור חולון, להיפגש מול שתי הקבוצות במהלך העונה.


מכבי בן/בנות אשדוד

אשדוד - לקבוצה מעיר הנמל לדעתי יש את הסגל העמוק והמאוזן ביותר בליגה. לצד כוחות כדורסל ברמה העולמית בדמותן של טיפאני הייז וטיפאני ג'קסון, נמצאות שתי הישראליות הבכירות בליגה - שי דורון וקטיה לוויצקי . אליהן תוסיפו לחמישייה את צ'לסי הופקינס, הרכזת הטובה בליגה בשלוש השנים האחרונות, וספסל עמוק ואיכותי הכולל את רוני בן נון, טיאה פרסלי, נעמי קולדוני ושרה האטיס – וקיבלנו תשיעייה איכותית מאד בלי כמעט נקודות תורפה.

במהלך העונה הסדירה, התקשו האשדודיות נגד הגנות אזוריות אבל אני יכול להעיד מקרוב שככל שהתקדמה העונה הן שיפרו מאד את משחק ההתקפה ובסדרת חצי גמר הפלייאוף כבר היה קשה מאד לשמור אותן אזורית קונבנציונלית, בעיקר בגלל השילוב הנהדר בין קטיה לוויצקי לטיפאני ג'קסון.


אליצור נווה דוד רמלה

רמלה: הקבוצה הוכיחה בסדרת חצי הגמר שאין ואקום בכדורסל וגם חסרונה של איפי איבקואה במשחקים 2 , 3 ו-4 לא עצרו ולא פגעו ביכולת הנהדרת שהציגה רמלה, בעיקר בחלק ההתקפי כאשר קלעו כ-90 נקודות!!! בממוצע למשחק. וזאת עם יכולת פנומנאלית של צמד הזרות אדוט בולג''ק ואלכסיס ג'ונס וקפיצת מדרגה ביכולת של כל הישראליות - נעמה שפיר, דייזי פדר, נועה גנור ואלכס כהן.עדן ענבר וקטיה לוויצקי

המפתחות
אין ספק שהסגל של אשדוד איכותי יותר ועל הנייר הן פייבוריטיות גמורות. כדי להגיע לסדרה שקולה וצמודה תצטרך רמלה להשיג מספר מפתחות.
  1. אחוז קליעה גבוה מעבר לקו השלוש. אשדוד שומרות מצוין את הצבע ואם יש משהו שהן נותנות יותר זה את הזריקה מבחוץ. 
  2.  שליטה בקצב המשחק – לאשדוד מספר שומרות וחוטפות ברמה הגבוהה ביותר ואם שחקניות רמלה לא יצליחו להתמודד עם הלחץ והאגרסיביות (במקסימום עד 10 איבודים למשחק) אז הסדרה תלך בכיוון חד צדדי.
  3. ריבאונד – רמלה חייבת לשלוט בריבאונד ההגנה שלה ולא לאפשר לאשדוד הזדמנות שנייה בהתקפה . ג'קסון, הייז ולוויצקי הן שחקניות ריבאונד התקפה מצוינות וברמלה יהיו חייבים להרחיק ולסגור אותן ולא לאפשר להן נקודות קלות מריבאונד התקפה.
 
טיפאני הייז 

על אשדוד פשוט לשחק את הכדורסל אותו היא הציגה במהלך חודש מרץ. כדורסל אגרסיבי ומאד אינטנסיבי. מצד אחד וחכם ומפרגן ומצד שני כאשר כל שחקניות הקבוצה נמצאות בכושר מצוין ובכל ערב נתון שחקנית אחרת יכולה לסיים כקלעית הבולטת.


נעמה שפיר

אם יש מפתח שאשדוד צריכה לסמן היא נעמה שפיר, שהיא הלב והמנוע של רמלה, ואם אשדוד תדע להוציא אותה מהשטף, כמו שעשתה בסדרת חצי גמר הפלייאוף לסיאניה צ'ונג מאליצור חולון, לרמלה יהיה קשה מאד.


אלי רבי

קהל
גם כאן, בדומה לעמדת המאמנים מדובר בשתי קבוצות עם קהל חם ותומך. אשדוד בנתה לעצמה גרעין אוהדים שמלווה אותה בכל משחקי הבית והחוץ ונותן לה אווירה ביתית בכל אולם שאליו היא מגיעה. גם ברמלה, אחרי תחילת עונה פחות מוצלחת, הקהל המפורסם כל כך חוזר אט אט למגרשים ואין ספק שצפויה אווירת כדורסל ססגונית במהלך הסדרה.


אליצור נווה דוד רמלה

לסיום, אין ספק שזו היתה אחת מעונות הכדורסל הטובות ביותר והצמודות ביותר בשנים האחרונות בליגת העל, וסדרת גמר טובה ומותחת תהיה חותמת סופית לעונה מצוינת, בתקווה שכדורסל הנשים יחזור לימים הגדולים . בהצלחה לכולן.

חומר למחשבה בעניין הביתיות: בשנתיים האחרונות זכתה באליפות הקבוצה ללא יתרון הביתיות...