ראיון עם גלעד כ"ץ מאמן בנות הרצליה
ראיון עם גלעד כ"ץ מאמן בנות הרצליה
גלעד כ"ץ, מאמן קבוצת הנשים בכדורסל של בנות הרצליה בשלוש השנים האחרונות ימשיך בקבוצה עונה נוספת והוא שואף להישגים: "זכייה באליפות המדינה ובגביע זו המטרה שלנו, מי שהשאיפות שלה לא תואמות את שלנו, לא תוכל לשחק אצלנו" מספר כ"ץ.
מאת: מנהלת הליגה     25/06/2017

כ"ץ החל את דרכו ככדורסלן במכבי תל אביב, בו שיחק מגיל קטסל ועד בוגרים. כ"ץ היטיב לשחק גם בנבחרות הקדטים, הנוער, עתודה ובנבחרת הבוגרת של ישראל. ב-1990 יצא לארצות הברית ושיחק במשך שנתיים במכללת קונטיקט. בשלהי קריירת המשחק שיחק כ"ץ גם בקבוצת באייר לברקוזן ולודוויגסבורג בגרמניה. לאחר פרישתו מהמשחק אימן כ"ץ, בין השאר, את קבוצת מכבי ראשון לציון מליגת העל ובמשך  שלוש שנים שימש כעוזר מאמן של נבחרת העתודה של ישראל.
כ"ץ בעל תואר שני במנהל עסקים החל לשלב עסקים עוד בזמן היותו שחקן.

איך הגעת לאמן את קבוצת הנשים של בנות הרצליה?
"היה שלב בחיי בו לקחתי פסק זמן של כשנתיים מהכדורסל בכלל. התמקדתי בעסקים. יום אחד קיבלתי פשוט פנייה מאיזי צ'יניו שהציע לי לאמן בהרצליה. כשצ'יניו פנה אלי שאלתי אותו איך זה שהוא פונה אלי שכן  לבני הרצליה יש מאמן (מולי קצורין). מיד הוסבר לי שמדובר בקבוצת הנשים של הרצליה. לאחר מחשבה קצרה ומתוך אהבתי לכדורסל החלטתי לקבל את ההצעה ולעשות זאת למען האהבה לספורט לנפש ולכדורסל הנשים. מאז התאהבתי במועדון וכעת אני מתחיל בה את העונה הרביעית שלי ".

כמאמן הצליח כ"ץ להוביל את הרצליה לזכייה אחת בגביע המדינה ושלוש פעמים לפיינל פור.  
"כקבוצה עם תקציב רביעי-חמישי בגודלו בליגה, אנחנו מגיעים להישגים בהחלט טובים". מספר כ"ץ.

אימנת גם קבוצה בליגת העל בגברים, מה השוני באימון בין גברים לנשים?
"כדורסל נשים מתנהל בעיקרו מתחת לטבעת. הוא הרבה יותר טקטי ואיטי. ההיבט הפסיכולוגי והרגשי הוא מפתח להצלחה. חדר הלבשה חיובי הוא פרמטר הכרחי להצלחתה של קבוצה. אצל הגברים יש יותר זרים ולכן חדר ההלבשה הוא קשה יותר לחיבור. בנשים יש רק שלוש זרות מה שאמור לעשות את החיבור קל יותר. על כן, העבודה של בחירת הזרות והאופי הוא אקוטי להצלחת הקבוצה. בהרצליה עמית הלמן המנהל המקצועי עושה זאת בצורה מצוינת. הלמן לדעתי הוא הטוב ביותר בליגה בהתאמת התקציב לבחירת השחקניות".  

יש רושם שבעונה החולפת לא הצלחתם עם הזרות.
"בגלל המגבלה התקציבית, יש לא מעט הימור בבחירת השחקניות הזרות. לעיתים זה עובד טוב, ולעיתים פחות.דוגמא מצוינת היא צ'לסי הופקינס ששיחקה אצלנו לפני שנתיים והייתה להצלחה גדולה. גם קישה המפטון ששיחקה השנה הצליחה בשנה הראשונה איתנו. יש גם נפילות כמו עם אימני בואייט שלא סיפקה את הסחורה לה ציפינו. למרות גובהה הייחודי והנתונים היא הייתה רכה מידי באופייה ולא מספיק אגרסיבית על המגרש".    

פתחתם את העונה חזק ובמהלכה נכנסתם למשבר.
"הקבוצה לא התחברה העונה כפי שתכננו. כפי שציינתי, תחת מגבלות תקציב לא תמיד אתה מצליח לפגוע בול, ועשיתי טעויות בבחירת שחקניות ברמת האופי וזה פגע מאוד ביכולת שלנו לחבר את הקבוצה כי היינו עסוקים בחלק ניכר מהזמן בהיבטים הפסיכולוגיים. בנוסף, שאתה בתקופה פחות טובה, עם חדר הלבשה לא פשוט, יתכן אפקט הדומינו שיקשה להוציא קבוצה מתקופה פחות טובה. למרות זאת ואחרי הכל סיימנו את העונה במקום השלישי. אני זוקף זאת בעיקר לזכות הכוח העצום שיש לצוות המקצועי של הקבוצה הכולל את איזי צ'יניו, עמית הלמן והעוזר שלי עמיחי הרשקו ובזכות יכולת המנהיגות של ליעד סואץ."
.
ליעד סואץ קרני חתמה לעונה נוספת, איך אתה רואה את תרומתה לקבוצה?
"ליעד סואץ קרני היא ה-קבוצה. אני מאוד אוהב ומעריך אותה. אנחנו מדברים באותה שפת כדורסל ואופי. גם היא הרגישה את הקושי בעונה שעברה ועשתה הכל כדי לחבר את הקבוצה. זה דרש ממנה כוחות רגשיים שפגעו לה בכדורסל. סואץ, בגילה, לא צריכה לשחק כל כך הרבה דקות. המנהיגות שלה על המגרש הייתה עבורנו אקוטית מאד. קבוצות אחרות ללא שחקנית כמוה היו מתפרקות במצב כזה".  

איך תוכל לסכם את העונה האחרונה?
"לא הצלחנו לממש את הפוטנציאל שלנו. פחות התחבר לנו העונה. שיחקנו 8 משחקים עם 2 זרות. יחד עם זאת מזערנו את הנזקים ויחסית לציפיות שלנו סיימנו את העונה בצורה מעוררת כבוד, במקום השלישי ובפיינל פור".

איך נראות ההכנות שלכם לעונה הקרובה?
"אנחנו בדרך להחתים שלוש שחקניות זרות חדשות. השלד הישראלי, המקורי , שאיתו התחלתי לפני 3 שנים, יישאר, עם אופיר בנט, שהיא עבורי נכס, וירגש לראות אם תפרח... וליעד סואץ קרני. שנה שעברה שמחנו להביא ואנחנו גאים בנוגה פלג פלץ שתישאר. צרפנו גם שחקניות צעירות חדשות כמו קרן מוזס, עדן כהן וליעד אורבך ואני מקווה שהן יתרמו להצלחה. הבאנו שחקניות, חיוביות, רעבות, פייטריות ושיש להם מה להוכיח".  

מה המטרות בעונה הקרובה?
"אנחנו בכל עונה מכוונים גבוה ומסמנים את האליפות וגביע המדינה כמטרות יעד. זה אומנם יוצר לחץ אבל מבחינתי מי שלא תהיה מסוגלת לעמוד בלחץ לא תוכל לשחק אצלנו. אתה רוצה שהמערכת תשאף למצוינות. בסופו של דבר ספורט הוא הישגי, ומספרי. אתה נמדד בסוף על ההישגים האלו".

מה השאיפות האישיות שלך?
"השאיפה הכי גדולה שלי היא לזכות באליפות המדינה עם בנות הרצליה. זה אפשרי. הצטרפתי לפרויקט הזה מתוך אמונה ואהבה לכדורסל הנשים. בכל שנה אנחנו מגיעים לפיינל פור ואליפות היא דבר שבהישג יד. עם יציבות ניהולית ומקצועית שתמשך אפשר לעשות משהו מדהים".

מה המפתח להצלחה?
"הבאה נכונה של זרות , מיקסום יכולת הישראליות תוך שיתוף פעולה ביניהם לזרות ליחידה אחת, וחיבור בחדר הלבשה, יביא לזכייה בתארים".